Tuomarina: Sofia Sollenberg, Ruotsi

NARTUT PENTULUOKKA 5-7KK

1. Korpinaavan Ve Huima Helka, FI26788/18, s. 13.02.2018, I. Metsäterrin Veivi, E. Esteri, Kasv. Matti Penttinen, Ryttylä, Om. Titta Miettinen, Lukkarila 1,KP ROP-PENTU

UROKSET JUNIORILUOKKA

2. Grottenmanns Cliff, FI37782/17, s. 17.06.2017, I. Elektor Atila Vom Unna Line, E. Tribiani Fiona, Kasv. Jari ja Satu Keinänen, Nilsiä, Om. Sakari Suomela HYL

3. Kolonkiertäjän Deko, FI33723/17, s. 11.05.2017, I. Elektor Atila Vom Unna Line, E. Kolonkiertäjän Oodi, Kasv. Henna Jaakkola, Lammi, Om. Janne Leppänen H

4. Kolonkiertäjän Dille, FI33724/17, s. 11.05.2017, I. Elektor Atila Vom Unna Line, E. Kolonkiertäjän Oodi, Kasv. Henna Jaakkola, Lammi, Om. Pasi Tyyskä H

5. Mettämikon Mela, FI45179/17, s. 01.08.2017, I. Pikku-Pirun Luger, E. Mettämikon Jenna, Kasv. Mikko Sipiläinen, Sastamala, Om. Jani Pollari, Sääskiniemi  EH

6. Murhakorven Usko, FI36608/17, s. 04.06.2017, I. Elektor Atila Vom Unna Line, E. Murhakorven Martta, Kasv. Saku Harju, Ilmajoki, Om. Jaakko Rajala, Keuruu EH

7. Mustikkaharjun Jyry, FI52280/17, s. 15.09.2017, I. Yukos-Karma, E. Mustikkaharjun Iines, Kasv. Tuomo Kaihola ja Anni Mustikkaharju, Vuojalahti, Om. Janne Hautala, Seinäjoki H

8. Niemand’s Firewall, FI42548/17, s. 13.07.2017, I. Asko, E. Niemand’s Cyclone, Kasv. Tarja Alho, Suttila, Om. Hanna Linninen, Tarja Alho, Muurla ERI1 SA PU1 SERT ROP ROP-JUN

9. Niemand’s Freelancer, FI42550/17, s. 13.07.2017, I. Asko, E. Niemand’s Cyclone, Kasv. Tarja Alho, Suttila, Om. Pasi Raivio, Niemisjärvi EH4

10. Niputtajan Kastor, FI32278/17, s. 01.05.2017, I. Kastro, E. Donna Von Der Hirschwiese, Kasv. Mika Pasanen, Jyväskylä, Om. Janne Markkanen, Suonenjoki EH3

11. Petovihan Kausti, FI53798/17, s. 09.10.2017, I. Metsäterrin Ng Kipi, E. Universalnyi Soldat Pulya, Kasv. Antti Mönkkönen, Taavetti, Om. Mikko Jutila, Petäjävesi H

12. Thilia Thalian Bernardo, FI39008/17, s. 06.06.2017, I. Havukon Semin, E. Nardicum Fanta, Kasv. Tanja Rinnetmäki, Ikaalinen, Om. Juhana Simolin, Vahto ERI2

UROKSET NUORTEN LUOKKA

13. Niemand’s Explosive, FI49854/16, s. 11.09.2016, I. Asko, E. Niemand’s Cyclone, Kasv. Tarja Alho, Suttila, Om. Jani Kurvinen, Huittinen EH1

UROKSET AVOIN LUOKKA

14. Fox Vom Fuchswäldle, VDH/DJT71408, s. 08.03.2016, I. Lucky Von Der Lehmkuhle, E. Dorle Vom Fuchswäldle, Kasv. Jurgen Hasch, Saksa, Om. Tauno Nissinen, Tyrnävä T

15. Koivunevan Leopold, FI56198/14, s. 15.10.2014, I. Parlour’s Diplomat, E. Moixa Tequillasunrise, Kasv. Milla Mäki-Karjalainen ja Mika Karjalainen, Öja, Om. Jori Puskala, Maria Puskala, Ruotsalo EH1

16. Ee Jmva Tlnjw-17 Koivunevan Obelix, FI42506/16, s. 17.05.2016, I. Hill Bukowa Ostoja, E. Moixa Tequillasunrise, Kasv. Milla Mäki-Karjalainen ja Mika Karjalainen, Öja, Om. Milla Mäki-Karjalainen, Jere Varvikko, Mika Karjalainen, Öja EH2

17. Mettämikon Pate, FI16059/16, s. 13.01.2016, I. Mustikkaharjun Kaasu, E. Mettämikon Jenna, Kasv. Mikko Sipiläinen, Sastamala, Om. Henry Korhonen, Puuppola HYL

18. Petovihan Marsalkka, FI53243/16, s. 08.09.2016, I. Metsäterrin Ng Kipi, E. Universalnyi Soldat Pulya, Kasv. Antti Mönkkönen, Taavetti, Om. Markus Korpelainen EH3

19. Piki, FI30531/13, s. 14.04.2013, I. Mustikkaharjun Keke, E. Tuisku, Kasv. Pauli Himanen, Ristiina, Om. Pekka Hoppu, Kitee POISSA

20. Rockfox’s Erämiäs
, FI49971/16, s. 23.09.2016, I. Mettämikon Jorma, E. Pirkko, Kasv. Mervi Pohto, Orimattila, Om. Joni Laakso, Sysmä POISSA

UROKSET KÄYTTÖLUOKKA

21. Fi Kva-L Fi Mva Fi Kva-M Colorassin Gaspipe, FI25867/16, s. 02.04.2016, I. Pyry, E. Colorassin Diablos Sight, Kasv. Jenita ja Jukka Kinnunen, Ristiina, Om. Riikka Rekonen, Tomi Masalin, Huopanankoski EH1 ROP-KÄYTTÖKOIRA

22. Ivan Antlitz, FI23532/16, s. 22.07.2015, I. Exel Vom Maltersee, E. Lussi Ii Von Stattenberg, Kasv. Christian Witzelnig, Itävalta, Om. Nena Ourama, Jonne Nieminen, Myllyoja EH4

23. Jetro, FI42403/16, s. 20.07.2016, I. Parlour’s Diplomat, E. Nasu, Kasv. Ismo Honkonen, Perho, Om. Jarno Tuoriniemi, Karstula EH2

24. C.i.b Fi Kva-L Fi Mva Fi Kva-M Ee Mva Ee Jmva Baltjv-15 Jv-15 Hew-17 Pmv-17 Riitun Jare, FI46730/14, s. 23.07.2014, I. Pikku-Pirun Luger, E. Eräpiku Diana, Kasv. Arto Saarela, Kristiinankaupunki, Om. Henna Rouhiainen EH3

25. C.i.b C.i.e Pohj Mva Fi Kva-L Fi Mva Fi Kva-M Fi Jva Se Mva No Mva Se Jva Sakusaaren Boris, FI52539/14, s. 27.09.2014, I. Latoakan Brono, E. Tammitörmän Riina, Kasv. Katariina ja Timo Hakola, Maxmo, Om. Katariina Hakola, Timo Hakola, Maxmo H

UROKSET VALIOLUOKKA

26. C.i.b Fi Kva-L Fi Mva Fi Kva-M Hott’n Tott Hard Luck Guy, FI38049/14, s. 11.06.2014, I. Hott’n Tott Ab Tessu, E. Lainerinteen Ninja, Kasv. Jaana Laaksonen, Sippola, Om. Ira Suomela, Kausala H

27. Fi Kva-L Fi Mva Fi Kva-M Ee Mva Lv Mva Eev-15 Rigaw-15 Hew-16 V-17 Koivunevan Günther, FI25820/12, s. 24.03.2012, I. Parlour’s Diplomat, E. Moixa Tequillasunrise, Kasv. Milla Mäki-Karjalainen ja Mika Karjalainen, Öja, Om. Milla Mäki-Karjalainen, Mika Karjalainen, Öja EH2

28. Fi Mva Murhakorven Taisto, FI45694/14, s. 27.06.2014, I. Pikku-Pirun Luger, E. Colorassin Devils Shadow, Kasv. Saku Harju, Ilmajoki, Om. Hanne Suomi, Koria EH1

UROKSET VETERAANILUOKKA

29. Hott’n Tott Pakana, FIN12383/04, s. 29.12.2003, I. Fyr-Dane Jagd-Rhythmic, E. Dalikan Classical Lady, Kasv. Jaana Laaksonen, Sippola, Om. Veli Santakangas, Pitkäjärvi
KIVEKSET POISTETTU, EI OSALLISTUMISOIKEUTTA

30. C.i.b C.i.e Fi Mva Fi Kva-M Ee Mva Lt Mva Vv-16 Eev-17 Tessu, FIN61000/08, s. 05.09.2008, I. Metsäterrin Ku Capo, E. Rähinäpesän Muru, Kasv. Jouni Vanhanen, Mäntyharju, Om. Essi Kauranen, Valkeakoski HYL

NARTUT JUNIORILUOKKA

31. Bertta, FI48776/17, s. 04.09.2017, I. Sarahouncl Rennie, E. Jinja, Kasv. Riikka-Lotta Rekonen ja Tomi Masalin, Huopanankoski, Om. Mikko Kirmanen, Anna Karhu ERI

32. Grottenmanns Celma, FI37786/17, s. 17.06.2017, I. Elektor Atila Vom Unna Line, E. Tribiani Fiona, Kasv. Jari ja Satu Keinänen, Nilsiä, Om. Satu Keinänen HYL

33. Kolonkiertäjän Dia, FI33725/17, s. 11.05.2017, I. Elektor Atila Vom Unna Line, E. Kolonkiertäjän Oodi, Kasv. Henna Jaakkola, Lammi, Om. Henna Jaakkola, Toni Turunen H

34. Metsäpirkko Selma, FI33463/17, s. 18.05.2017, I. Vertti, E. Metsäpirkko Iita, Kasv. Hanna Linninen, Muurla, Om. Juho Onnela, Oripää EH

35. Metsäpirkko Sylvi, FI33462/17, s. 18.05.2017, I. Vertti, E. Metsäpirkko Iita, Kasv. Hanna Linninen, Muurla, Om. Hanna Linninen, Muurla EH

36. Mettämikon Maisa, FI45181/17, s. 01.08.2017, I. Pikku-Pirun Luger, E. Mettämikon Jenna, Kasv. Mikko Sipiläinen, Sastamala, Om. Mikko Sipiläinen, Sastamala POISSA

37. Mettämikon Martina, FI45183/17, s. 01.08.2017, I. Pikku-Pirun Luger, E. Mettämikon Jenna, Kasv. Mikko Sipiläinen, Sastamala, Om. Joni Laakso, Sysmä EH

38. Murhakorven Vilma, FI36611/17, s. 04.06.2017, I. Elektor Atila Vom Unna Line, E. Murhakorven Martta, Kasv. Saku Harju, Ilmajoki, Om. Saku Harju ERI

39. Niemand’s Femme Fatale, FI42552/17, s. 13.07.2017, I. Asko, E. Niemand’s Cyclone, Kasv. Tarja Alho, Suttila, Om. Tarja Alho, Suttila ERI1 SA PN2 SERT VSP-JUN

40. Niputtajan Kerttu, FI32275/17, s. 01.05.2017, I. Kastro, E. Donna Von Der Hirschwiese, Kasv. Mika Pasanen, Jyväskylä, Om. Oskari Lehto, Jaana Lappalainen, Parainen EH

41. Niputtajan Kiira, FI32277/17, s. 01.05.2017, I. Kastro, E. Donna Von Der Hirschwiese, Kasv. Mika Pasanen, Jyväskylä, Om. Teemu Kivelä, Jäppilä EH

42. Petovihan Holo, FI53797/17, s. 09.10.2017, I. Metsäterrin Ng Kipi, E. Universalnyi Soldat Pulya, Kasv. Antti Mönkkönen, Taavetti, Om. Mikko Jutila, Petäjävesi EH

43. Pikkunokan Tiitiäinen, FI21489/17, s. 08.03.2017, I. Ivan Antlitz, E. Hexe Antlitz, Kasv. Nena Ourama, Myllyoja, Om. Eveliina Brandt, Henri Brandt EH

44. Jv-17 Pikkunokan Tiitterä, FI21490/17, s. 08.03.2017, I. Ivan Antlitz, E. Hexe Antlitz, Kasv. Nena Ourama, Myllyoja, Om. Matias Soininen, Urajärvi ERI3

45. Tammitörmän Bella, FI35293/17, s. 24.05.2017, I. Vallbackens Mosku, E. Tammitörmän Alma Ametisti, Kasv. Juha Hyypiä, Artjärvi, Om. Ville Pättiniemi, Nina Moilanen, Tampere EH

46. Thilia Thalian Bernardina, FI39009/17, s. 06.06.2017, I. Havukon Semin, E. Nardicum Fanta, Kasv. Tanja Rinnetmäki, Ikaalinen, Om. Tanja Rinnetmäki, Riitiala EH

47. Thilia Thalian Breann, FI39011/17, s. 06.06.2017, I. Havukon Semin, E. Nardicum Fanta, Kasv. Tanja Rinnetmäki, Riitiala, Om. Juha Asikainen, Kaatamo ERI4 PARAS PÄÄ

48. Thilia Thalian Brenna, FI39010/17, s. 06.06.2017, I. Havukon Semin, E. Nardicum Fanta, Kasv. Tanja Rinnetmäki, Riitiala, Om. Niko-Pekka Härkälä, Harjavalta ERI2 SA PN-4

NARTUT NUORTEN LUOKKA  

49. Hott’n Tott Ma Friidu, FI50099/16, s. 15.09.2016, I. Rähinäröllin Arttu, E. Hott’n Tott Ac Muusa, Kasv. Jaana Laaksonen, Sippola, Om. Miikka Eskola, Elisa Eskola, Jämsänkoski EH2

50. Rockfox’s Erätypy, FI49974/16, s. 23.09.2016, I. Mettämikon Jorma, E. Pirkko, Kasv. Mervi Pohto, Orimattlla, Om. Mervi Pohto, Juha Pohto, Mikael Pihlaja EH1

51. Sakusaaren Danja, FI11251/17, s. 30.11.2016, I. Tammitörmän Action, E. Tammitörmän Riina, Kasv. Katariina ja Timo Hakola, Maksamaa, Om. Pirkko Kurikka, Kuopio H

NARTUT AVOIN LUOKKA

52. Ee Jmva Tlnjw-17 Tlnw-17 Hew-17 Koivunevan Orvokki, FI42504/16, s. 17.05.2016, I. Hill Bukowa Ostoja, E. Moixa Tequillasunrise, Kasv. Milla Mäki-Karjalainen ja Mika Karjalainen, Öja, Om. Milla Mäki-Karjalainen, Öja ERI1 SA PN3 VARA-SERT

53. Pormestarin Martta, FI42245/15, s. 08.07.2015, I. Mettämikon Jorma, E. Puutteenperän Muru, Kasv. Joija Tikkanen ja Jouni Uusipuro, Pornainen, Om. Jimi Salonen, Sysmä H

54. Waldteufel Murena, FI31191/16, s. 15.02.2016, I. Bruno Od Filku, E. Viltskräckens Yi Äxtra, Kasv. Mika Elovaara, Nivala, Om. Hanna-Mari Minkkinen EH2

NARTUT KÄYTTÖLUOKKA

55. Hott’n Tott Ma Hilippa, FI50098/16, s. 15.09.2016, I. Rähinäröllin Arttu, E. Hott’n Tott Ac Muusa, Kasv. Jaana Laaksonen, Sippola, Om. Satu Väisänen, Mikkeli H

56. Fi Kva-L Kolonkiertäjän Milli, FI37605/14, s. 14.05.2014, I. Universalnyi Soldat Favorit, E. Kolonkiertäjän Oodi, Kasv. Henna Jaakkola, Lammi, Om. Henna Jaakkola H

57. Sakusaaren Birre, FI52538/14, s. 27.09.2014, I. Latoakan Brono, E. Tammitörmän Riina, Kasv. Timo ja Katariina Hakola, Maksamaa, Om. Tiina Varjola, Muhniemi EH1
VSP-KÄYTTÖKOIRA

58. Fi Kva-L Fi Mva Fi Kva-M Pmv-17 Viltskräckens Äf Lafayette-Baltia, FI19017/16, s. 20.05.2015, I. Viltskräckens G I Ärland, E. Viltskräckens Wb Fixa-Baltia, Kasv. Sven-Erik Svensson, Ruotsi, Om. Matti Penttinen, Henna Rouhiainen EH2

NARTUT VALIOLUOKKA

59. Fi Kva-L Fi Mva Hejw-16 Esteri, FI21342/16, s. 03.03.2016, I. Colorassin Darth Vader, E. Pikku-Pirun Jääräpää, Kasv. Titta Miettinen, Nilsiä, Om. Henna Rouhiainen, Matti Penttinen
ERI1 SA PN1 VSP

60. Fi Kva-L Fi Mva Ee Mva Hejw-15 Hew-15 Jv-15 Hew-16 V-16 Koivunevan Liebe Leonore, FI56199/14, s. 15.10.2014, I. Parlour’s Diplomat, E. Moixa Tequillasunrise, Kasv. Milla Mäki-Karjalainen ja Mika Karjalainen, Öja, Om. Milla Mäki-Karjalainen, Öja EH2

NARTUT VETERAANILUOKKA

61. Kiertäjän Fanni, FIN31924/05, s. 13.04.2005, I. Rähinäpesän Danny, E. Kiertäjän Tirra, Kasv. Markku Kinnunen, Pellosniemi, Om. Hanne Suomi, Koria H

62. C.i.b Fi Kva Fi Kva-L Fi Mva Fi Kva-M Ee Mva Ee Vmva Ro Mva Ee Jmva V-08 V-10 Lvv-08 Ltjv-08 Rov-09 Moixa Tequillasunrise, FIN36069/07, s. 20.05.2007, I. Axiom Eh Juuso, E. Gamekeeper’s Etna Ritadotter, Kasv. Aila Sundström, Kruunupyy, Om. Milla Mäki-Karjalainen, Mika Karjalainen, Öja EH1 PARAS VETERAANI

63. C.i.b Fi Kva-L Fi Mva Fi Kva-M Ee Mva Mustikkaharjun Akka, FIN50329/08, s. 13.08.2008, I. Pahis Armoton, E. Mustikkaharjun Nippu, Kasv. Tuomo Kaihola ja Anni Mustikkaharju, Vuojalahti, Om. Jaana Laaksonen, Sippola H

KASVATTAJALUOKKA

3000. Hott’n Tott, Om. Jaana Laaksonen, 26, 29, 49, 55 EI ESITETTY

3001. Koivunevan, Om. Milla Mäki-Karjalainen, Mika Karjalainen, 15, 16, 27, 52, 60 3.

3002. Kolonkiertäjän, Om. Henna Jaakkola, 3, 4, 33, 56 EI ESITETTY

3003. Niemand’s, Om. Tarja Alho, 8, 9, 13, 39 1. KP ROP-KASV

3004. Thilia Thalian, Om. Tanja Rinnetmäki, 12, 46, 47, 48 2.KP

JÄLKELÄISLUOKKA

8000. C.i.b Fi Kva Fi Kva-L Fi Mva Fi Kva-M Ee Mva Ee Vmva Ro Mva Ee Jmva V-08 V-10 Lvv-08 Ltjv-08 Rov-09 Moixa Tequillasunrise, Om. Milla Mäki-Karjalainen, Mika Karjalainen, 15, 16, 27, 52, 60 3.

8001. Fi Kva-L Nardicum Fanta, Om. Tanja Rinnetmäki, 12, 46, 47, 48 2. KP

8002. Fi Kva-L Fi Mva Niemand’s Cyclone, Om. Tarja Alho, 8, 9, 13, 39 1. KP ROP-JÄLK

KIERTOPALKINNOT:

BEST IN SHOW                                  Yhdistyksen kiertopalkinto näyttelyn parhaalle koiralle 
​                                                            ​NIEMAND’S FIREWALL

BEST IN SHOW-PENTU                    Yhdistyksen kiertopalkinto parhaalle pennulle 
KORPINAAVAN VE HUIMA HELKA

RITAN MALJA                                    parhaalle Suomessa syntyneelle juniorinartulle (lahj. Kennel Pikku-Pirun, Pekka Heikkinen)
                                                            NIEMAND’S FEMME FATALE

TEPON TUOPPI                                 parhaalle Suomessa syntyneelle junioriurokselle (lahj. Kennel Fyr-Dane, Eija Kauppinen)
                                                            NIEMAND’S FIREWALL

PARAS KÄYTTÖKOIRA                      parhaalle Suomessa syntyneelle käyttöluokan koiralle (lahj. Timon Kulta Oy, Pori)
COLORASSIN GASPIPE

JIMMYN PYSTI                                  Parhaalle veteraanille (lahj. Janne Hurskainen, Harinjärvi)
MOIXA TEQUILLASUNRISE

PARAS KASVATTAJALUOKKA           näyttelyn parhaalle kasvattajaluokalle (lahj. Pietarsaaren Kennelseura / Veikko Järveläinen)
KENNEL NIEMAND’S

PARAS JÄLKELÄISLUOKKA               näyttelyn parhaalle jälkeläisluokalle (lahj. Jarkko Kinnunen, Hankasalmi)
NIEMAND’S CYCLONE

LEIRIMESTARI                                  KOIVUNEVAN OBELIX

KULLMANNEN ÄPPLE                     PETOVIHAN PAHA TYTTI